Největší znalci hub z jižních Čech

Poslat přátelům @
  • 11. 11. 2014
  • Veganské jídlo
  • Vegetariánské jídlo
  • České

Těžké začátky s hlívou ústřičnou

Společnost České houby vznikla v roce 2001, úplné začátky však sahají až do počátku devadesátých let. Tři kamarádi v té době založili malou firmu na pěstování tehdy ještě téměř neznámé hlívy ústřičné. Stali se tak u nás průkopníky v tomto odvětví. Situace pro ně byla o to těžší, že neměli možnost pěstování s nikým konzultovat. Navíc český trh přijímal nové, takřka až exotické výrobky, velmi pozvolna a neochotně.
Petr Zeman začínal v roce 1992 s vidlemi, holínkami a skromným základním kapitálem, který si půjčil od svých rodičů. „Trvalo několik let, než jsem se naučil houby efektivně pěstovat. Mezitím původní sdružení zaniklo a já několik let vyráběl a prodával houby sám jako živnostník,“ vzpomíná dnes pan Zeman. Teprve v polovině devadesátých let se v hospodaření dostal z červených čísel a mohl přemýšlet, jakým směrem se dále ubírat. Rozhodl se pro výrobně-obchodní firmu, která bude nabízet nejen hlívu ústřičnou, ale i ostatní druhy hub a doplňkový sortiment. V následujících letech tvrdě pracoval i 15 hodin denně a veškerý svůj volný čas věnoval podnikání. „Došel jsem k závěru, že pro rozvoj podnikání musím nutně získat strategického partnera a s ním i kapitál pro neodkladné investice. Stal se jím můj švagr Václav Dolanský. Od té doby podnikáme společně,“ komentuje pan Zeman zahájení spolupráce s novým společníkem.

A kde jejich houby rostou?

V současnosti má společnost dvě farmy. První z nich, na které pěstují hlívu ústřičnou, se nachází v Nedvědicích u Soběslavi. Žampionárna, velkokapacitní sklady a balírna zboží je od roku 2011 v Soběslavi, kde sídlí i vedení firmy. Společnost má nyní přibližně 70 zaměstnanců, po plánovaném rozšíření výroby pak očekávají, že se rozšíří ještě o dalších 40 pracovníků. Firma disponuje čtyřmi nezávislými balicími linkami a objemnými chlazenými i nechlazenými sklady. Kapacita umožňuje zpracovat, zabalit a vyexpedovat až 20 tun čerstvých hub denně.

České houby v obchodech Tesco

Společnost České houby navázala spolupráci se společností Tesco před více než deseti lety. Ve srovnání s tím, s jakým málem pánové Zeman a Dolanský začínali, je spolupráce s prodejcem, jakým je Tesco, obrovským úspěchem. Veškerý sortiment čerstvých hub v prodejnách Tesco pochází právě ze Soběslavi. „Do řetězce Tesco dodáváme sortiment čerstvých i sušených hub, salátové výhonky, zeleninové pasty a v neposlední řadě také sortiment polotovarů na bázi sušených hub a zeleniny či sušené ovoce a salátové krutony. V letní sezóně pak houby lesní, u zákazníků je oblíbená především liška,“ prozradil Václav Dolanský.

Více informací o společnosti na: http://www.ceskehouby.cz/

KOMENTÁŘE

Pro přidávání komentářů se musíte . Pokud ještě nemáte svůj účet, vytvořte si jej prosím. Registrujte se