Racionální výživa = „rozumné“ stravování

Poslat přátelům @
  • 4. 12. 2014
  • Dietní jídlo
  • Jídlo s nízkým obsahem laktózy
  • Racio

Zajímáte-li se o zdravý životní styl, jistě už jste slyšeli o tzv. racionálním stravování. Mnoho lidí se stále mylně domnívá, že zdravá výživa znamená opustit vše dobré a konzumovat pouze několik vybraných potravin. Tento názor, jak nejspíš tušíte, není založen na pravdě, neboť právě racionální (= „rozumná“) výživa nabízí rozmanité možnosti pro jídelníček každého člověka.

Co tedy znamená racionální výživa?

Cílem racionální stravy je optimálně uspokojit potřeby jedinců s respektem k jejich věku, pohlaví, zdravotním omezením, a také celkovému životnímu stylu. Proto se pravidla racionální výživy nutně neupínají k žádným extrémům jako je například vegetariánství či veganství. Základem racionálního stravování je naopak pestrost jídelníčku, neboť předpokladem pro celkové zdraví organismu je právě vyvážená kombinace živin, minerálů a vitamínů. Naopak nevyrovnanost a nedostatečný příjem těchto látek způsobují potíže, jako jsou únava, vyčerpání, nedostatek energie, ale také závažné zdravotní problémy (vysoký krevní tlak, diabetes apod.).

Jaká jsou pravidla racionálního stravování?

Důležité je dbát na složení stravy a současně své jídlo správně rozvrhnout do celého dne. Smyslem racionálního stravování není přehnaná konzumace určitých potravin, naopak vždy dbejte na vyváženost a pestrost. Energii vaše tělo přijímá zejména ze sacharidů, lipidů a proteinů, přičemž ideální denní příjem sacharidů je přibližně 55 % sacharidů, 30 % lipidů a 15 % bílkovin. Přesné množství doporučené přijímané energie nelze generalizovat, avšak příjem by se měl pohybovat mezi 8.500 – 10.000 kJ denně. Nezapomínejte nikdy na střídmost, neboť přejídání k racionální výživě rozhodně nepatří.
Přijde vám to složité? Nastavení jídelníčku může být zprvu obtížnější, ale pokud si osvojíte základní návyky a budete všímaví k potřebám svého těla, máte navždy vyhráno!

Už víte, co je racionální stravování. Začněte žít zdravěji ještě dnes.

KOMENTÁŘE

Pro přidávání komentářů se musíte . Pokud ještě nemáte svůj účet, vytvořte si jej prosím. Registrujte se