Vánoční koledy (nejen) ke štědrovečerní tabuli

Poslat přátelům @
 • 16. 12. 2014
 • Bezlepkové jídlo
 • Rychlý recept do 30 minut
 • Studená kuchyně

Víte, co znamená slovo „koleda“? Pojmem koleda se tradičně označovaly písně, které zpívaly děti, když chodily od domu k domu a koledovaly si o výslužku. Samotný název koleda byl převzat z latinského slova „calendae“, které znamená první den v měsíci. V současnosti máme koledy spojeny prakticky s celým předvánočním a vánočním obdobím. Koledy mají chytlavou melodii a často se opakující refrén, který byl tradičně zpíván sborově. Většinou se totiž koledovalo ve skupince, odměnou pro všechny pak byly drobné pamlsky a cukroví. Dodnes tento zvyk přetrval na vesnicích, ale i tam se pomalu vytrácí, a koledy pro děti dnes již nemají stejný význam, jako tomu bylo v minulosti.

Počátky tvorby koled údajně sahají do 15. století, kdy za autora vůbec první koledy je považován svatý František z Assisi. Dnes nejznámější koledy, jako jsou například Narodil se Kristus Pán či Chtíc aby spal, začaly vznikat až v 17. století. Z konce 18. století pak pochází nejslavnější dílo J. J. Ryby: Česká mše vánoční. V současnosti můžeme poslouchat tyto a další české koledy v mnoha verzích. Ze zahraničí přichází oblíbené vánoční písničky, které se těší popularitě i u nás, mnoho z nich bylo přezpíváno v českém jazyce. A že vánoční písně, tradiční i nové, se stále těší oblibě, dokazuje například Václav Neckář a jeho Půlnoční, která ovládla vánoční hudební scénu posledních let.

Jaké koledy máte rádi vy? Posloucháte české vánoční koledy, tradiční, nové nebo i zahraniční? Podělte se s námi o váš názor do komentářů! 

KOMENTÁŘE (1)

 • Ivona
  16.12.2014 16:19

  My posloucháme vždy celý večer :) Do výběru jsme vloni zařadili i Neckáře, mám ho moc ráda :)

  Odpovědět

Pro přidávání komentářů se musíte . Pokud ještě nemáte svůj účet, vytvořte si jej prosím. Registrujte se