Tohle jste o vánočních stromcích určitě nevěděli!

Poslat přátelům @
  • 17. 12. 2014
  • Studená kuchyně

Stromek je bezpochyby jedním z nejvýraznějších symbolů našich Vánoc. Živé či umělé vánoční stromky najdeme v tomto čase snad v každé domácnosti. Pojďme si však přiblížit historii této tradice, možná budete překvapeni, že vánoční stromky jsou vlastně novodobější záležitostí...

První zmínky o vánočních stromcích dokládají, že měly plnit ochranitelskou funkci a zavěšovány byly nad štědrovečerní tabuli, špičkou dolů. Tradice zdobení vánočních stromků k nám přišla ze západu, konkrétně z Německa. První živé vánoční stromky byly výsadou bohatých měšťanů, kteří si jimi zdobili své domácnosti přibližně od poloviny 19. století, postupně se tento zvyk začal rozšiřovat do širších společenských kruhů.

V roce 1924 byl poprvé vztyčen velký vánoční strom ve městě, a to na brněnském Náměstí Svobody. Málokdo ví, že tato událost byla spojena se spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem, který pod ním uspořádal sbírku pro opuštěné děti. Od té doby se tradice stavění vánočních stromů ve městech ujala i u nás. V roce 1999 měl český smrk jedinečnou výsadu ozdobit ve vánočním čase vatikánské Svatopetrské náměstí.

V současnosti je možné vybírat z široké nabídky živých vánočních stromků, ale i velkého množství umělých. Z těch živých jsou nejoblíbenější borovice, jedle a smrčky, které krásně voní. Umělé stromky jsou naopak praktické, neopadávají, a mohou nám sloužit několik let.


Jaký vánoční stromek zdobí vaši domácnost? Dáváte přednost vůni živého nebo praktičnosti umělého? Zdobíte jej nějak neobvykle? Napište nám do komentáře, inspirujte ostatní...

KOMENTÁŘE

Pro přidávání komentářů se musíte . Pokud ještě nemáte svůj účet, vytvořte si jej prosím. Registrujte se