Až hvězda zavede tři krále i k vám...

Poslat přátelům @
  • 2. 1. 2015
  • Africká kuchyně
  • Asijská kuchyně

Po narození Ježíše se u jeho kolébky střídaly zástupy lidí, aby se spasiteli poklonily. Malého Ježíška přišli uctít také tři králové z dalekých krajin. Dle legend se tito králové jmenovali Kašpar, Melichar a Baltazar. Kašpar (Casparus) je jméno Strážce pokladů, Melichar (Melchior) znamená Král světla a Baltazar (Balthasar) značí Ochraňuj život králi. Mnozí lidé se domnívají, že nápis na dveřích je tvořen počátečními písmenky právě těchto jmen. Ale není tomu tak. Nápis K+M+B vyjadřuje větu Christus mansionem benedicat, neboli Kristus žehnej tomuto domu.


Tři králové symbolizovali tři různé kontinenty, a tedy Evropu, Asii a Afriku, a také tři období života: mládí, zralost a stáří. Malému Ježíškovi přinesli z dalekých krajin tři dary:
zlato, které značilo moc, kadidlo, tedy symbol duchovní síly, a myrhu jako znamení člověčenství, která předjímala utrpení.


Příchod této vzácné návštěvy do Betléma si připomínáme dodnes. V ulicích se můžete setkat nejen se skupinkami tří králů, ale také se zapojit do některého z tříkrálových průvodů a přispět do charitativních sbírek. Na Moravě vyráží na koledu „malí“ tři králové, neboť tam je zvykem, že koledovat chodí mladí chlapci. V Čechách se do kostýmů převlékají zejména dospělí muži. Význam symbolických výprav je všude stejný - koleduje se pro potřebné.


KOMENTÁŘE

Pro přidávání komentářů se musíte . Pokud ještě nemáte svůj účet, vytvořte si jej prosím. Registrujte se