5 přírodních antioxidantů, které (ne)znáte

Poslat přátelům @
  • 2. 3. 2015
  • Dietní jídlo

Co to jsou antioxidanty? Antioxidanty mají pozitivní účinky na zdraví, jako je snížení rizika srdečně-cévních chorob a některých typů rakoviny. Vyskytují se ve dvou formách - syntetické, které byly uměle vytvořeny, a přirozené, které můžeme nalézt v přírodě a v potravinách v nezpracované formě. Ačkoliv není prokázáno, že by umělé vytvořené antioxidanty škodily zdraví, většina odborníků doporučuje jejich konzumaci právě v přirozené formě. Vybrali jsme pro vás 5 potravin, o kterých možná ani nevíte, že tyto účinky mají...

1. Mrkev: vitamíny A

Mrkev má blahodárné účinky v mnoha směrech. Obsahuje nejvíce vitaminu A, který je silným antioxidantem. Takže nejen na dobrý zrak, ale také pro čistotu organismu bychom neměli na mrkev v jídelníčku zapomínat.

2. Čokoláda: flavonoidy

Čokolády s vysokým obsahem kakaa obsahují tzv. flavonoidy, které jsou nejrozsáhlejší skupinou rostlinných antioxidantů. Nacházejí se téměř ve všech rostlinných buňkách jakožto látka, dodávající jim jejich charakteristické zabarvení. Mimo své antioxidační vlastnosti působí také antibakteriálně a podporují produkci hormonů.

3. Rakytník řešetlákový: vitamín C

V odborné literatuře má tento trnitý keř s dlouhými podzemními výhonky významné místo jako jeden z nejúčinnějších antioxidantů. Ve 100 g jeho plodů lze nalézt až 1 500 mg vitamínu C, který je považován za jeden z nejsilnějších antioxidantů. Bobule lze požívat buď syrové, nebo zpracované k přípravě šťávy, vína, marmelád a džemů.

4. Houby: beta glukan

Houby obsahují beta glukan, který se řadí se mezi významné antioxidanty. Nejvýznamnější je jeho obsah v hlívě ústřičné, což je cizopasná houba žijící na kmenech stromů, obsahující sacharidy, proteiny, aminokyseliny, vitamíny a minerály.

5. Luštěniny: vitamín E

Luštěniny obsahují vysoké množství vitamínu E, který působí v lipidické fázi a chrání fosfolipidy buněčných membrán před oxidací.

KOMENTÁŘE

Pro přidávání komentářů se musíte . Pokud ještě nemáte svůj účet, vytvořte si jej prosím. Registrujte se