Chilli papričky: Pálivé společnice v kuchyni

Poslat přátelům @
  • 25. 1. 2017
  • Zdraví
  • Pálivé jídlo

Proč ale papričky vlastně pálí? Způsobuje to látka kapsaicin, která dráždí nervová zakončení jazyka a způsobuje tak pálení. Pálivost papriček můžeme určit dle takzvané Scovilleovy stupnice. V kuchyni je využití chilli papriček opravdu široké, kde se používá do různých omáček k masu, fazolí i do polévek. Pravděpodobněji nejznámějším pokrmem, využívající chilli papriček, je Chilli con carne. Platí obecná zákonitost, že čím jsou papričky menší, tím jsou pálivější. Pokud si nechcete přivodit extrémní pocit pálení, doporučujeme využívat sušených nebo namletých, než čerstvých papriček, dále pak nepoužívat semínka papriček a posledním tipem pro používání chilli papriček v kuchyni je to, že do pokrmu bychom měli chilli papričky přidávat až na konec vaření, protože čím déle se vaří, tím více jsou pálivé.

V případě, že jste už chilli papričku pozřeli a doslova vám hoří ústa, může vám pomoci cokoliv, co obsahuje tuky či alkohol, tudíž kvalitní jogurt nebo malé množství alkoholu by vás mohlo osvobodit od nesnesitelné bolesti.

Chilli je též vhodným pomocníkem při boji s nemocemi. Látka kapsaicin je účinná rovněž v prevenci chronických zánětů dutin a proti ucpávání nosu, dále pak brání vzniku krevních sraženin. Statistiky zároveň ukazují, že v zemích, kde je chilli papriček často využíváno, mají lidé mnohem méně srdečních infarktů, mrtvic a plicních embolií.

KOMENTÁŘE

Pro přidávání komentářů se musíte . Pokud ještě nemáte svůj účet, vytvořte si jej prosím. Registrujte se