Pálí vás žáha? Dejte si pozor na tyto potraviny

Poslat přátelům @
  • 25. 1. 2017
  • Zdraví

Proč mě pálí žáha?

Pocity pálení způsobují kyselé žaludeční šťávy, které dráždí sliznici jícnu při jejich nežádoucímu výstupu z žaludku do této vyšší části trávicího traktu. Jinak se tento jev nazývá reflux a je to právě to, čemu potřebujeme lepší stravou zabránit, protože v zanedbaných případech je potřeba nasadit léky a dokonce je někdy zapotřebí operace!

Ze všeho nejdříve je důležité si uvědomit, že takovou nepříjemnost způsobují i velké porce. Proto nehladověte, ale jezte častěji po malých porcích, ulevíte tak nejen tomuto problému, ale s tím i celkovému chodu metabolismu.

Čemu se obloukem vyhnout?

Rozhodně zapomeňte na jakkoliv kořeněná a jinak pálivá jídla, zrovna tak i na smažené a tučné pokrmy. Sami určitě poznáte, že není vhodné jíst kyselé, jako např. citrusy, ale i rajčata nebo používat kečup a nejezte ani sýry. Vyhněte se také kávě - pijte ji maximálně jednou denně a na tu ranní na lačno raději zapomeňte úplně. Ani jiné nápoje, které jsou kyselé, nepijte - nejhorší je například kola, která má vysoký obsah kysličníku uhličitého. No a alkohol, ten bude muset také nějakou dobu zůstat schovaný na polici.

A je tedy vůbec něco, co naopak pomůže?

Samozřejmě, že existují i potraviny, které mají na tento nešvar blahodárné účinky. Začněme u ovesných vloček, vhodné ke snídani a nastartování metabolismu do nového dne. Dopoledne si smlsněte na banánu a k obědu neváhejte a připravte si salát s kuskusem nebo rýží. Zelenina má skvělé účinky na trávení a žaludeční potíže, především brokolice, květák nebo chřest. A k pití si můžete udělat třeba zázvorový čaj, který je pro své vynikající účinky známý.

Nakonec nenoste upnuté oblečení v oblasti trupu a krku a nejezte těsně před spaním. Pokud patříte mezi ty, kteří trpí nadváhou, budete mít nejspíš k pálení žáhy větší sklony. Zkuste proto shodit pár kil, můžete se tak snadno vyhnout těmto i jiným problémům.

KOMENTÁŘE

Pro přidávání komentářů se musíte . Pokud ještě nemáte svůj účet, vytvořte si jej prosím. Registrujte se